Peskanje s CO2 je inovativna tehnika površinske obdelave, ki se vse bolj uveljavlja kot okolju prijazna alternativa tradicionalnemu peskanju, ki uporablja abrazivne materiale, kot so pesek, steklene kroglice ali jekleni delci. Peskanje s CO2 je tudi zelo učinkovito pri odstranjevanju različnih materialov in premazov, brez poškodb osnovne površine. Z ustrezno prilagoditvijo tlaka in pretoka CO2 lahko dosežemo želeno stopnjo čiščenja, kar omogoča uporabo te tehnike na različnih materialih in površinah. Ta napredna metoda temelji na uporabi ogljikovega dioksida (CO2) pod visokim tlakom, da odstrani nečistoče, rjo, barvo ali premaze s kovinskih, steklenih, lesnih in drugih površin.
Ena izmed najbolj zanimivih lastnosti peskanja s CO2 je, da je popolnoma brez odpadkov in okolju prijazna. Pri tradicionalnem peskanju se uporabljeni abrazivni materiali pogosto onesnažijo in jih je težko odstraniti, kar lahko povzroči resne okoljske težave. S peskanjem s CO2 ni potrebe po skladiščenju ali odstranjevanju odpadkov, saj se CO2 preprosto vrne v atmosfero, kjer je že prisoten.
Poleg tega je peskanje s CO2 varnejše za uporabnike in okolje, saj ne ustvarja prahu, ki lahko vsebuje škodljive snovi, kot so svinčene ali kromove spojine. Uporaba CO2 kot abrazivnega sredstva zmanjšuje tveganje za vdihavanje škodljivih delcev in s tem izboljšuje delovne pogoje.
Poleg tega ima širši spekter aplikacij. Uporablja se lahko za obdelavo kovinskih površin pred barvanjem, odstranjevanje rje in oksidacije, čiščenje ohišij strojev, čiščenje kameninskih spomenikov, pripravo površin za varjenje, in še mnogo drugega. Zaradi svoje neabrazivne narave se lahko uporablja na občutljivih materialih, kot so steklo, plastika in elektronika, pri čemer ohranja njihovo celovitost.
Peskanje s CO2 je prav tako energetsko učinkovito, saj ne zahteva velike količine energije za delovanje. Zmanjšuje potrebo po dragih in okolju škodljivih abrazivnih materialih, kar pripomore k zmanjšanju stroškov in negativnega vpliva na okolje. V prihodnosti se pričakuje, da bo peskanje s CO2 še bolj prevladovalo kot okolju prijazna metoda površinske obdelave, saj se okoljska ozaveščenost nenehno povečuje. S svojimi številnimi koristmi je ta tehnika že zdaj pomemben prispevek k ohranjanju okolja in izboljšanju kakovosti dela.