V zapuščinskem postopku se obravnava dedovanje pokojnikovega premoženja. Več o dedovanju preberite ob kliku na povezavo. Sodišče preveri, kdo so dediči, katero premoženje sestavlja zapuščino in kako se ta deli med dediče ter morebitne druge osebe, kot so volilojemniki. Dedovanje je pomemben pravni postopek, ki ureja prenos premoženja po smrti zapustnika. Zapuščinski postopek se začne samodejno, ko sodišče prejme smrtovnico, ne glede na to, ali ga stranke predlagajo. Gre za uradni postopek, kjer sodišče ugotovi dejansko stanje, določi dediščino in na koncu izda sklep o dedovanju. Dedovanje poteka tudi, če se dediči ne odzivajo, in se zaključi z razdelitvijo premoženja. Če pa po zapustniku ni ostalo nobeno premoženje, se postopek ustavi.
Sklep o dedovanju in njegova vsebina
Sklep o dedovanju je uradni dokument, ki določa, kdo kaj deduje in v kakšnem deležu. Ta sklep izda sodišče le, če obstaja premoženje zapustnika. Če je sodišče ugotovilo, da zapustnik ni imel premoženja, se postopek konča brez sklepa. Pomembno je razumeti, da zapuščinski postopek obravnava le prenos premoženja zapustnika na dediče ali druge osebe. Ne rešuje drugih družinskih vprašanj ali nesoglasij, povezanih z medsebojnimi odnosi ali družinskimi pravicami.
Dediči in njihove obveznosti
Dediči so osebe, ki po zapustnikovi smrti pridobijo njegovo premoženje na podlagi zakona ali oporoke. Ob prejemu premoženja pa prevzamejo tudi odgovornost za dolgove zapustnika, vendar le do višine vrednosti podedovanega premoženja. Pomembno je poudariti, da zakon določa primere, ko dediči zaradi dedne nevrednosti ne morejo dedovati, kar pomeni, da izgubijo pravico do dedovanja.
Zakoniti dediči in dedni redi
V primeru, ko zapustnik ne pripravi oporoke, zakon določa, kdo deduje premoženje in v kakšnih deležih. V prvem dednem redu so zapustnikovi potomci in zakonec oziroma partner, ki je z njim živel v dolgotrajni življenjski skupnosti. Če so potomci že pokojni, dedujejo njihovi potomci. V drugem dednem redu dedujejo zapustnikovi starši in zakonec, vendar le, če ni potomcev. Če so starši pokojni, premoženje pripada njihovim potomcem. Tretji dedni red vključuje zapustnikove stare starše in njihove potomce. Če v bližjih dednih redih obstajajo dediči, dediči iz bolj oddaljenih redov ne dedujejo.